Monomoy Middle School Honors Students at Annual Evening of Excellence

Student achievement, scholarship, citizenship and athletics...
Monomoy Regional Middle School honors student achievement at its Evening of Excellence. (MRSD photo)

On Wednesday, June 12, 2019, Monomoy Regional Middle School held its annual Evening of Excellence. The Evening of Excellence caps a series of events throughout the year that recognize and celebrate student achievement and growth in scholarship, citizenship, and athletics.

The awards bestowed were as follows:

Theatre of Social Issues Award – Broadest perspective and reflective development

Julia Brown

Jayden Daluze-Starks

Chorus Award – Level of Performance

Kristina Tamasco - Excellence

Savannah Chadwick - Most Improved

Chorus Director’s Award – For excellence and commitment

Isadora Alexis

Annalise Langelier

Band Director’s Award – For excellence and commitment

Talia Perez

Rising Star Award – For the student who brought excitement to their role in the musical

Shamore Cooper

The Red Carpet Award – Excellence in and commitment to the spring musical

Alexis Arruda

Physical Education Fitness Award

Top Achievement in Cardiovascular Endurance:

Kathryn Nash

Chloe Nash

Niko Vujosevic

Top Achievement in Muscular Strength:

Emily Saliba

Phoebe Watkins

Keith Watkins

110% Award – Awarded to the fifth-grade student who is recognized by their teachers as someone who exemplifies persistence. They give every task their best effort, consistently, throughout the school year.

Fox Hill: Kurtc Seymour

Long Pond: Abrielle Long

Red River: Alexa Ford

Tern Island: Carly Mainini

Positivity Award – Recipients are chosen for their positive and friendly attitudes throughout each day. Fifth-grade students who receive this award are recognized by their teachers as being helpful, kind, and considerate of others, lifting the spirits of those around them through their on-going positive behavior.

Fox Hill: McKenna Carchedi

Long Pond: Rea Christakis

Red River: Tristan Eldredge

Tern Island: Riley Hesse

*The following four awards are based on novels the Grade 6 teams read this year. Students selected are those who exemplify the positive traits of the main characters.

The Turtle Wexler Collaboration Award – Awarded to the student who works well with others, enthusiastically takes on a leadership role and engages all group members.

Hawksnest Pond: Jack Credit

Strong Island: Olivia Rodrigues

The Salva Dut Perseverance Award – Awarded to the student who works hard and never gives up even when the task is challenging and works to understand the process not just the solution.

Hawksnest Pond: Sarah Robsham

Strong Island: Emily Silvester

The Penn Webb Kindness Award – Awarded to the student who treats others with respect, offers help and encouragement to others, works well with others and upholds the golden rule.

Hawksnest Pond: Ashia Forrester

Strong Island: Tamer Khalil

The Bernie Webber Above and Beyond Award – Awarded to the student who exemplifies the attributes of a thoughtful, dedicated scholar by extending learning beyond the classroom to create an enriching learning environment for all.

Hawksnest Pond: Ashley Anderson

Strong Island: Juliana Ritchie

180 Day Award – Perfect attendance for the year: No tardies, dismissals, or absences between opening day and June 7, 2019.

Ashleigh Bourgea 

Paul Carlson 

Savannah Chadwick 

Jericah Dujua 

Lillian Gould 

Stephen Kelly

Izabella Marinho

Sean Needham

Kenneth Watts

Olivia Wragg

Super Seven – Seven 7th-grade students from each team who are respectful to adults, kind to their classmates, and give their best effort no matter what they are asked to do

Herring River:

Erin DeSouza

Ian Field

Gabriela Juliani

Natalie Larivee

Sophia Sarabia

Marcus Sauveur

Sally Watson

Wychmere:

Karah Deveau

Jemma Hayes

Vaughn Jamieson

Jordan MacRoberts

Caleb Rodrigues

Ashley Smith

Isaiah Woodland

Nobel Peace Prize - Nominated by and voted on by students - awarded to peers who, through kind words and thoughtful actions, help resolve conflicts and inspire others to act in a kinder, more considerate way

Grade 7:

Savannah Chadwick

Talia Perez

Yu Ying Zou

Grade 6:

Aubrieta Schneeberger

Vidan Vujosevic

Grade 5:

David Azorer

Emory Hines

Lauren Langelier

Zachary Martin

Math Olympiad – Seventh-grade students who solve the most math problems correctly in a series of five contests.

1st place

Stephen Kelly

Jordan MacRoberts

Kathryn Nash

2nd place

Jack Reid

3rd place

Matthew Hunt

4th place

Paul Carlson

Yu Ying Zou

Exponentially Awe-Sum Math Award – Awarded to the student who shows enthusiasm, perseveres in conquering challenges and demonstrates support, leadership, and hard work in problem-solving.

Ms. Estes: Arina Garbazey 

Mr. McCormack: Shamore Cooper

Science Award – Students who demonstrate an innate curiosity and passion for learning about the world around them.

Ms. Forist: Annalise Langelier

Mrs. Gifford: Logan Adkins

Social Studies Award – Given to the student who exemplifies the attributes of a thoughtful, responsible citizen, who recognizes historic patterns, and demonstrates knowledge of world and local events to promote a free and democratic society.

Mrs. Reuss: Jacob Richter

Mr. Sumner: Terence (Tiger) Connors

Citizenship Award – Given to the students who not only demonstrate concepts at a high level during class, but participate in extracurricular community outreach opportunities.

Lillian Gould

Talia Perez

President’s Award for Educational Achievement – Student Growth Percentile of 80 or higher on MCAS for ELA and Mathplus a GPA of 3.7 or higher.

Grade 7:

Shamore Cooper 

Thomas Correia 

Erin DeSouza 

Karah Deveau 

Arina Garbazey

Vaughn Jamieson

Camden Jolibois

Natalie Larivee

Sophia Sarabia

Grade 6:

Alexa Azure 

Sophia Bourgea 

Ronan Collias 

Lilly Furman 

Tamer Khalil 

Joanna Ready

Thomas Richter

Juliana Ritchie

Hillevi Segerson

Hannah Sullivan

Grade 5:

Tyler Ayer

Megan Gogol

President’s Award for Educational Excellence – Awarded to Grade 7 students with a GPA of 3.9 or higher over the course of three years at MRMS (fall of grade 5 through end of quarter 3 in grade 7), plus 10% in Scaled Score for any subject area on the most recent MCAS tests.

Alexis Arruda

Emma Burnie

Abigail Considine

Stephen Kelly

Annalise Langelier

Kathryn Nash

Jack Raye

Jack Reid

Sally Watson

Yu Ying Zou

Massachusetts School Administrators’ Association Principal’s Award – Chosen by the building principal for the student who makes a positive contribution to the school

Molly Funk - Grade 7

Ryan Laramee - Grade 6

Jillian Dittrich - Grade 5

Elizabeth Reynard Medal – established 2016 - The seventh-grade school choice student who: “embodies the qualities of academic success, good citizenship, and peer leadership, and consistently exhibits these behaviors to peers & teachers; exemplifies the values of courage, honesty, respectfulness, and responsibility.”

Abigail Considine

Marcellus Eldredge Medal – established 2016 - The seventh-grade student who: “embodies the qualities of academic success, good citizenship, and peer leadership, and consistently exhibits these behaviors to peers & teachers; exemplifies the values of courage, honesty, respectfulness, and responsibility.”

Kathryn Nash

Brooks Medal – established 1887 - The seventh-grade student who is: “most proficient in composition and letter writing, and most excellent of behavior.”

Isadora Alexis

Special thanks to Agway of Chatham for the stage greenery.


CapeCodToday.com welcomes thoughtful comments and the varied opinions of our readers. We are in no way obligated to post or allow comments that our moderators deem inappropriate. We reserve the right to delete comments we perceive as profane, vulgar, threatening, offensive, racially-biased, homophobic, slanderous, hateful or just plain rude. Commenters may not attack or insult other commenters, readers or writers. Commenters who persist in posting inappropriate comments will be banned from commenting on CapeCodToday.com.